Aktuality

Přednáška PaedDr. Anny Derevjaníkové, PhD. – OBŘADOVÝ FOLKLOR RUSÍNŮ

Datum zveřejnění:
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dne 29. 11. 2014 se v Domě národnostních menšin uskutečnila přednáška folkloristky, hudební pedagožky a vedoucí Katedry hudební a výtvarné výchovy PF PU v Prešově – PaedDr. Anny Derevjaníkové, PhD.

Tématem byl OBŘADOVÝ FOLKLOR RUSÍNŮ NA TRADIČNÍ RUSÍNSKÉ VESNICI.

Přednáška se uskutečnila za pomoci celoměstského programu podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2014.
Paní Derevjaníková popsala obřadový folklor Rusínů jako folklorní projevy funkčně a často i tematicky spjaty s obřady a obyčeji. Uvedla, že ho tvoří ho především mluvené, deklamované vinše, modlitby, zaklínání, zaříkání, obřadní formule a hádanky, jakož i písňové hudebně – instrumentální, taneční i dramatické podoby folkloru a některé hry.
Obřadový folklor Rusínů rozdělila na kalendářní obřadový folklor a rodinný obřadový folklor a následně obě formy publiku blíže definovala. Kromě toho popsala i projevy tvořící součást magických praktik lidské víry a léčení na rusínské vesnici.
Přiblížila a popsala také kalendářní obřadové písně Rusínů, jako významné folklorní projevy funkčně spjaty s kalendářními obyčeji.

Při koncepci popisu svých přednášek vychází také z materiálů, které byly získané během její celoživotní aktivní činnosti v oblasti výzkumu na úseku rusínské kultury

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.