Rusínská kultura

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Východ slunce v Poloninách

Rusínská kultura je specifickým, po celá staletí existujícím a stále se vyvíjejícím organizmem. 

V rámci uvažování o ní bychom se však rozhodně neměli zastavit pouze u její “folklorní” roviny, do které ji mnozí nezřídka shrneme jako jedinou obsahovou složku. Rusínská kultura je pojmem daleko širším.

„Představuje komplex specifických duchovních, materiálních, intelektuálních a emocionálních rysů rusínské společnosti, který zahrnuje spolu s jejím jazykem, uměním a literaturou také společný způsob života, životní styl, hodnotový systém, tradice a víru.“

Duší rusínské kultury je naše silná víra v Boha a rodinu, častokrát spojená s ojedinělým uspořádáním hodnot, které v sobě jako jednotlivci i národ neseme. Tato jedinečná symbióza už po celé generace citelně působí na naše chování, postoje, prožitky, mentalitu, a nezřídka tak výrazně ovlivňuje náš každodenní život.

Srdcem naší kultury je rusínský jazyk – rusínština.

Ta tvoří přechod mezi západoslovanskými a východoslovanskými jazyky a  je dokonce chráněná Evropskou chartou regionálních či menšinových jazyků. Mluvíme svou vlastní řečí mezi sebou nejen v České republice, ale rovněž ve všech dalších zemích, které se staly naším domovem. Její slovní zásoba je velice bohatá a včetně svých nářečových forem obsahuje kolem 300 000 slov!

Rusínské ženy v tradičních krojích

Obraz rusínské kultury tvoří pestré a jedinečné spektrum různorodých, materiálních i nemateriálních projevů rusínské společnosti. 

V rámci nemateriálních, duchovních forem bychom mohli zmínit nepřeberné množství nádherných lidových písní, tanců nebo třeba obyčejů, které patří k našim kulturním dominantám. Jsou přenášeny z generace na generaci zejména formou tradice, přičemž i dnes se jimi prezentuje množství individuálních interpretů, hudebních skupin nebo folklorních souborů působících ve všech státech, kde se Rusíni usídlili.

V České republice působí kupříkladu mužská pěvecká skupina Kantar z Prahy nebo FS Skejušan z Chomutova. Na Slovensku se prezentují známí interpreti rusínské lidové písně, jakými jsou Mária Mačošková, Anna Poráčová, Anna Servická, Mikuláš Petrašovský a mnozí další. Z folklorních souborů je to třeba Poddukelsky umelecký ľudový súbor, pěvecká skupina Poľana, FS Ruthenia, FS Chemlon, FS Makovica a jiná tělesa. V Polsku reprezentuje rusínský folklor například zpěvačka Julia Doszna, soubor Kyczera, v USA je to soubor Slavjane, ale i další a další sólisti nebo skupiny.

Rusínská hudební kultura má zcela samozřejmý přesah do mnoha rozličných hudebních stylů, jakými jsou například folk, world music, rock, pop, opera apod. Vzpomeňme například skupinu Kandráčovci, Rusyn Čendeš Orchestra, operní pěvce, jako je Igor Kučer nebo Bogumila Tarasiewicz, folk-rockovou Lemko Tower, skupinu Serencza, Hudaki village band apod.

“Osobité místo v rámci hudebního světa zaujímal např. fenomenální jazzový klavírista rusínského původu Bill Evans, nebo současný světový kytarový virtuos a skladatel s rusínskými kořeny Prof. Štěpán Rak.”

Naší tradiční materiální kulturu reprezentují nádherné ikony, výšivky, malované velikonoční kraslice, řemeslné ručně dělané výrobky a mnoho jiných jedinečných výtvorů, na které jsme patřičně hrdí.

V několika evropských městech dokonce existují i muzea se stálými expozicemi našeho tradičního umění.

Dřevěný kostelík z rusínské obce Bodružaľ

Určitě je pro nás typická svérázná a specifická architektura, například v podobě krásných dřevěných kostelíků stojících už několik staletí na úpatích karpatských hor. Některé z nich jsou dokonce zařazené mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO. 

My, Rusíni, máme rovněž svou unikátní kuchyni s množstvím originálních specialit, které nadevše milujeme. Jsou jimi například typické rusínské perohy, bobaľky, geršli, nalesnyk, holubky, mačanka, slyvčanka, strjašky a mnohé další. Umíme je připravovat na všechny možné způsoby a skvěle tak reprezentují naše nevšední kulinářské umění.

Náš literární svět zastupuje množství minulých a současných rusínských spisovatelů a datuje se již od 17. století. Představují jej velikáni, jakými byli například Alexander Duchnovič, Alexander Pavlovič, Ioann Kutka, Michail Lučkaj, Volodymir Chyljak, Gabor Kostelnik a jiní.

Mezi nejznámější novodobé rusínské literáty můžeme zařadit autory, jakými jsou nebo byli Mária Maľcovská, Anna Halčáková, Mikuláš Kseňák, Juraj Charitun, Štefan Smolej, Mikuláš Hvozda, Štefan Suchý (Slovensko), Volodymir Fedyšynec, Igor Kerča, Ivan Petrovcij, Vasyľ Sočka-Boržavyn (Ukrajina), Olena Duc-Fajfer, Volodymyr Graban, Stefanija Trochanovská či Petro Trochanovskij-Murjanka (Polsko), Natalia Dudaš, Irina Hardi-Kovačevič, Djura Papharhaji, Ahneta Bučko-Papharhaji (Srbsko), Gabriel Hattinger-Klebaško, Judita Kišš (Maďarsko), Elain Rusinko (USA) a mnozí další.

K nejrozšířenějším tématům jejich tvorby patří láska a úcta ke karpatské přírodě, charakteristika Rusínů jako skromného, stoického národa stojícího často v kontrastu s přírodními silami, cizími vládami minulosti nebo specifickou dobou současnosti.

Obraz současné rusínské malířky Diany Guralev s názvem Rozloučení 

V první polovině 20. století vytvořili naši umělci jedinečnou malířskou školu uznávanou v celé Evropě. K jejím vedoucím představitelům patřili Josyf Bokšaj, Adalbert Erdeli, Fedir Manajlo a Ernest Kondratovyč. Reálie rusínského života v lemkovském regionu zobrazil na plátně známý naivní umělec Nykyfor Drovnjak. Později také malíři Anton Kaššaj, Andrij Kocka, Volodymyr Mykyta, sochaři Mychajlo Beleň a Ivan Brovdij, ale i malíři Orest Dubaj, Štefan Hapák, Dezider Milly, politický satirik Fedor Vico, či současná rusínská malířka Diana Guralev. Tito umělci vytvořili nádherný soubor děl, ve kterých dominují témata znázorňující rusínsky život a jeho minulé i současné reálie.                                                                             

Někteří z rusínských umělců jsou známí po celém světě. Určitě sem patří malíř, grafik, filmový tvůrce a nejvýraznější osobnost hnutí pop-art, Andy Warhol, ale také komiksový tvůrce rusínského původu a spoluautor známého “Spidermana” – Steve Ditko.”                                                                   

Hollywoodský herec rusínského původu – Robert Urich, vždy pečlivě dodržoval rusínské tradice

Náš umělecký svět však zosobňují rovněž mnozí další uznávaní fotografové, sochaři, designéři a další představitelé rozličných tvůrčích směrů a forem vizuálního umění. Jejich díla jsou často součástí známých výstavních expozic.
“V rámci České republiky vzpomeňme například na skvělého malíře, sochaře, grafika a bývalého rektora Akademie výtvarných umění v Praze, Prof. Jiřího Sopka, malíře, ilustrátora a grafika Jana Kristoforiho či známého uměleckého fotografa Rudolfa Štursu.”
Dnes vycházejí prakticky v každé evropské zemi, ve které žijeme, naše noviny, časopisy a knížky. Máme svá národnostní rádia, televizní vysílání a dokonce i vlastní filmové tvůrce a herce, působící jak v profesionálních tak i v amatérských rusínských divadlech.                        

“Někteří z herců rusínského původu byli hvězdami české nebo i hollywoodské filmové scény. Rozhodně si připomeňme legendárního Ladislava Smoljaka či celebrity zlaté hollywoodské éry, jakými byli Lizabeth Scott, Robert Urich, John Spencer, Sandra Dee, Tom Selleck a další.”
Velmi důležitou roli sehrává v našem kulturním životě v některých státech existující rusínské školství.  Je velmi důležitým prvkem zachování a rozvoje naší identity. Reprezentuje jej několik stupňů vzdělání, od základních škol až po katedry rusínského jazyka a kultury na univerzitách. Důležitou podpůrnou funkci v našem vzdělávání zajišťují také rusínské knihovny a archívy.

Rusínský kulturně-společenský život obohacuje v rámci zemí, které se nám staly domovem, samozřejmě množství individuálních aktivistů a neziskových organizací. Vyvíjejí velmi důležitou škálu činností, které se snaží pokrýt naše široké sociokulturní potřeby. V rámci států, ve kterých působíme, se hlavně díky nim koná celá řada akcí, jež nám poskytují patřičné vyžití a mají taktéž důležitou seznamovací funkci ve vztahu k většinovému obyvatelstvu.

Víme, že výše uvedený výčet složek rusínské kultury není ani zdaleka vyčerpávající. Věříme však, že jsem alespoň tímto způsobem schopni připomenout její nesmírnou jedinečnost, která určitě stojí za to, abychom ji i nadále uchovávali a rozvíjeli.

 

Maťo Veličko

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.