Aktuality

Vystoupení rusínské zpěvačky Márie Mačoškové

Datum zveřejnění:
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dne 17. 5. 2015 zorganizoval spolek Rusíni.cz – rusínská iniciativa v ČR, vystoupení legendární interpretky rusínské lidové písně Márie Mačoškové z malebné vesničky Potočky na východním Slovensku. Vystoupení se konalo ve společenském sálu Domu národnostních menšin.

Po úvodním slovu, kterým předseda spolku apeloval na potřebu zachování tradic a rusínské soudržnosti, dostala prostor samotná zpěvačka. V rámci jejího hodinového vystoupení připomněla její nádherná interpretace Rusínům v České republice, jeden z nejvýraznějších prvků rusínské kulturní identity a nemateriální kulturní a duchovní tradice. A tím je bezpochyby autentický lidový zpěv jako projev radosti, smutku, živelnosti a široké škály emocí, které svým zpěvem probudila u nejednoho diváka v hledišti. Po vystoupení následovalo posezení u akordeonu , kde se zpívalo až do pozdních večerních hodin.

Devízou Márie Mačoškové byl vždy nádherný, nenapodobitelný hlas – dar od Boha, kterým přinášela a stále přináší radost všem lidem různých národů a národností v mnoha krajinách světa. Ten se stal jejím chlebem, ba dokonce životním posláním na více než půl století. V jejím podání rusínské či východoslovenské písně získaly na technické preciznosti a zároveň bylo patrné, že mají svou vlastní duši. Tyto písně jsou už nyní klenotem lidových fonoték v mnoha krajinách světa. Mária Mačošková spolupr acovala s nejvýznačnějšími zpěváky či orchestrálními tělesy na Slovensku nebo v České republice. Vydala stovky nahrávek a desítky MC či CD nosičů. Z písní, které zazpívala, vzpomeneme hlavně: A dze idzeš Heľenko, Dumate paribci, Horila Sosna, Pila ja paľinku, Povidala ja ti večur na mostočku…….

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.